PODKARMIACZKI
Podkarmiaczki dla pszczół
Podkarmiaczki są nieocenionym narzędziem dla każdego pszczelarza. Stanowią niezbędną część wyposażenia ula, pozwalając na właściwe i bezpieczne dokarmianie pszczół w sytuacjach niedostatku pożytku. Wyróżniamy kilka typów podkarmiaczek, zaprojektowanych, aby sprostać różnorodnym wymaganiom pszczelarzy.
Podkarmiaczki powałkowe, jedne z najpopularniejszych, są łatwe w obsłudze, skuteczne i umożliwiają bezpośrednie umieszczenie pokarmu w ulu. Są to podkarmiaczki zazwyczaj wykorzystywane w ulach korpusowych, ponieważ są montowane na powałce. Łącząc otwór podkarmiaczki z otworem w powałce, pszczoły mają bezpośrednie dojście do pokarmu. Dodatkowo większość podkarmiaczek powałkowych mieści się pod daszkiem ula przez co oszczędza miejsca w ulu na większą ilość ramek.
Podkarmiaczki skrzynkowe/ górne, zazwyczaj o większej pojemności, są umieszczane na ramkach. Zazwyczaj skonstruowane z dwóch komór, zasadniczej na pokarm oraz z otworami na wejście dla pszczół. Komory przegrodzone są ścianką z wcięciami od spodu. Dzięki temu pszczoły mogą spokojnie pobierać pokarm bez ryzyka, że przeleje się do ula przez otwory wejściowe. Podkarmiaczki skrzynkowe/ górne charakteryzują się większa pojemnością od pozostałych podkarmiaczek. Dodatkową cechą jest pewna uniwersalność pozwalająca na wykorzystanie niezależnie od typu ramek oraz wielkości ula. Są szczególnie przydatne w przypadku długotrwałego dokarmiania.
Podkarmiaczki ramkowe, specjalnie zaprojektowane, aby pasować do konkretnych typów ula, takich jak Wielkopolskie, Dadant, Warszawsie Poszerzane czy Zwykłe, są doskonałym rozwiązaniem dla pszczelarzy pragnących maksymalnej kompatybilności i efektywności. Można je umieszczać w miejscu jednej z ram, co umożliwia łatwe dokarmianie pszczół nie tylko dla pszczelarza. Podkarmiaczki drewniane ramkowe to tradycyjne i efektywne rozwiązanie.
Podkarmiaczki górne to rodzaj podkarmiaczek umieszczanych na górze ula. Dzięki temu rozwiązaniu, dokarmianie odbywa się bez przeszkadzania pszczół, co jest szczególnie ważne w chłodniejszych miesiącach, gdy nie chcemy przeszkadzać w ich spoczynku.
Ostatnim typem są podkarmiaczki wlotkowe/poidełka, które umieszczane są w wlocie do ula. Pozwalają one na dokarmianie bez otwierania całego ula, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy chcemy minimalizować stres dla pszczół. Podkarmiaczka wlotkowa może służyć także jako poidełko dla pszczół. W okresie suszy warto zaopatrzyć ul odpowiednią ilość wody lub przygotować specjalną mieszankę ziołowa, która wspomoże prace pszczół. Można wyróżnić podkarmiaczki kubkowe o określonej pojemności jak również podkarmiaczki na butelki o znacznie większej pojemności.
Wszystkie podkarmiaczki dostępne na stronie zostały starannie wybrane, aby zapewnić maksymalną jakość i trwałość. Wybór odpowiedniego typu podkarmiaczki zależy od wielu czynników, takich jak typ ula, pory roku, wielkości rodziny pszczelej oraz indywidualnych preferencji pszczelarza. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i wybrania produktów najlepiej spełniających Państwa potrzeby.