CHWYTANIE I ZNAKOWANIE

Wyświetlanie 1–24 z 31 wyników

Po co znakuje się matkę pszczelą?

Matki pszczele są znakowane, aby ułatwić ich identyfikację i monitorowanie w danym ulu. Oznaczenie matki pszczelej pozwala pszczelarzowi na określenie wieku matki poprzez obowiązujące kolory w danym roku (biały, czerwony, niebieski, zielony i żółty – powtarzające się kolejno co pięć lat) oraz jej pochodzenie genetyczne. Ponadto, matkę pszczelą ze znacznikiem znacznie łatwiej odróżnić od innych pszczół, co jest niezwykle pomocne przy przeglądzie, tworzeniu odkładów czy wymianie matki na młodszą. Szybkie zlokalizowanie pozwala na zwiększenie ostrożności na danej ramce i pozwala uniknąć niepożądanego uszkodzenia matki.

Znakowanie matki pszczelej jest również szczególnie ważne dla pszczelarzy zajmujących się hodowlą matek pszczelich, którzy starają się wyhodować pszczoły o pożądanych cechach, takich jak łagodne usposobienie czy wysoka produktywność. Dzięki oznakowaniu, pszczelarz może monitorować jej rozwój i wydajność, a także kontrolować proces krzyżowania i hodowli nowych rodzin pszczelich.

Jak znakować matkę pszczelą?

Znakowanie matki pszczelej jest istotnym elementem hodowli pszczół i pozwala na łatwe odnalezienie matki w danym ulu. Istnieje kilka sposobów oznakowania matki pszczelej:

  • Opalitka: Znakowanie matek pszczelich opalitkami to popularna metoda identyfikacji matek pszczelich w ulach. Opalitki to małe, kolorowe płytki, które przykleja się na plecy matki pszczeliej. Każdy kolor przypisany jest do danego roku, dzięki czemu pszczelarz może łatwo określić wiek matki. Kolory są rotacyjne i zmieniają się co 5 lat (żółty, biały, czerwony, niebieski i zielony). Dodatkowo opalitki posiadają oznaczenia numerycze co pozwala na dokładną kontrolę hodowli np. w przypadku hodowli matek pszczelich lub krzyżowania gatunków.

Metoda ta jest łatwa i niedroga, wystarczy naturalny klej szelak oraz trochę wprawy. Początkujący pszczelarz może poćwiczyć znakowanie na trutniach lub kupić prosty przyrząd do znakowania matek pszczelich.

  • Marker/ flamaster – podobnie jak w przypadku opalitek znakowanie flamastrem pozwala na szybkie i łatwe odnalezienie matki pszczelej w ulu oraz określenie jej wieku na podstawie obowiązujących w danych latach kolorach. Znakowanie markerem/ flamastrem jest stosunkowo prostsze niż znakowanie opalitkami i mniej inwazyjne. Wystarczy delikatnie przejechać markerem/ flamastrem po grzbiecie matki.
  • Farbka – kolejnym popularną metodą do znakowania matek pszczelich wśród pszczelarzy jest farbka. Podobnie jak w przypadku markerów, po schwytaniu matki pszczelej nakłada się małą kroplę farbki na grzbiet matki np. za pomocą główki zapałki. Jest to stosunkowo tania metoda lecz wymaga pewnej precyzji i ostrożności aby nie rozlać farbki lub nie uszkodzić matki pszczelej.

W swojej ofercie posiadamy szeroki wybór opcji do znakowania matek pszczelich. Wśród opalitek znajdziesz u nas komplet do znakowania na 5 lat (po każdym kolorze), opalitki odblaskowe, opalitki polskie czy opalitki czeskie opalitki czeskie. Dodatkowo do opalitek znajdziesz naturalny klej szelak, który nie wpływa na zdrowie matki pszczelej. W przypadku flamastrów markerów do znakowania matek posiadamy w ofercie sprawdzonych producentów jak POSCA o neutralnym składzie chemicznym i wysoką trwałością.

Jakie są narzędzia do znakowania matek pszczelich?

Chwytacz do matek

Chwytacz do matek pszczelich to specjalne narzędzie służące do chwytania i przenoszenia matek pszczelich. Oto kroki, jak poprawnie użyć chwytacza do matek pszczelich:

  • Przygotuj chwytacz – przed użyciem należy upewnić się, że chwytacz jest czysty i suchy. Można to zrobić poprzez przemywanie go wodą i osuszenie miękką ściereczką.
  • Zlokalizuj matkę pszczelą – przed chwytaniem matki, należy ją najpierw odnaleźć w ulu. Najłatwiej jest to zrobić w słoneczny dzień, gdy matki są bardziej aktywne.
  • Otwórz chwytacz – po zlokalizowaniu matki, należy otworzyć chwytacz. W większości modeli chwytaczy wystarczy przesunąć dwa elementy chwytacza na boki.
  • Umieść matkę w chwytaczu – po otwarciu chwytacza, należy umieścić matkę wewnątrz, tak aby się nie uszkodziła. Należy uważać, aby nie uszkodzić ani nie zabić matki podczas jej przenoszenia.
  • Zamknij chwytacz – po umieszczeniu matki w chwytaczu, należy go zamknąć, upewniając się, że matka jest bezpiecznie chwycona wewnątrz. Upewnij się, że chwytacz jest dobrze zamknięty.
  • Przenieś matkę pszczelą – po zamknięciu chwytacza, można przenieść matkę pszczelą w bezpieczne miejsce, np. do innego ula lub poza ul. Pamiętaj, aby nie trzymać matki w chwytaczu zbyt długo, ponieważ może to spowodować stres i uszkodzenie matki.

Chwytacz do matek pszczelich to bardzo przydatne narzędzie dla pszczelarzy, które umożliwia kontrolowanie i monitorowanie matki, co prowadzi do zwiększonej produktywności i zdrowia całej rodziny.

W swojej ofercie posiadamy szeroki wybór chwytaczy: metalowe, przezroczyste czy plastikowe. Dodatkowo znajdziesz u nas urządzenie wielofunkcyjne chwytacz z przyrządem do znakowania.

Aparat tłoczkowy do znakowania matek pszczelich

Aparat tłoczkowy to narzędzie służące do znakowania matki pszczelej poprzez nanoszenie farby lub opalitek na jej grzbiet. Składa się z dwóch części: rurki zakończonej siatka oraz tłoka z miękkim zakończeniem. Po schwytaniu matki za pomocą chwytacza, matkę pszczelą przekłada się do rurki. Następnie poprzez delikatne dociskanie tłoka przyciska się matkę grzbietem do sitaki. W ten sposób matka jest unieruchomiona a pszczelarz w prosty i dokładny sposób może nakleić opalitkę lub zastosować farbkę/ marker. Po danym znakowaniu wystarczy zluzować tłok i wypuścić matkę do ula.

 

Fajka do łapania matek pszczelich

Fajka to proste narzędzie do schwytania i oznakowania matki pszczelej w tani  i prosty sposób. Jak sama nazwa wskazuje jest to przyrząd w kształcie fajki, zazwyczaj wykonany z przezroczystego plastiku lub szkła. Posiada większy i mniejszy otwór z czego do mniejszego prowadzi zwężająca się tulejka. Po namierzeniu matki pszczelej w ulu, nakłada się na nią fajkę większym otworem. Następnie kierując do góry mniejszy otwór, matka pszczela przemieszcza się w kierunku wyjścia. W momencie wychodzenia przez mały otwór wielkości jej tułowia, można w łatwy i bezpieczny sposób schwytać matkę pszczelą w palce i ją oznakować. Dodatkowo w swojej ofercie posiadamy fajki z gąbkami zakrywającymi otwory. Dzięki temu fajka może służyć do chwilowego wyizolowania lub bezpiecznego przeniesienia. Należy jednak pamiętać, że długie przetrzymywanie matki może doprowadzić do stresu i wpłynąć na jej dalsze funkcjonowanie a szczelne zamknięcie nawet do jej uduszenia.