KRATY ODGRODOWE

Wyświetlanie 1–12 z 27 wyników

Kraty odgrodowe

Krata odgrodowa to przyrząd używany w pszczelarstwie, aby zapobiec złożeniu jaj przez królową pszczół w niektórych częściach ula. Jest to cienki arkusz metalu lub plastiku z otworami, które są wystarczająco duże dla pszczół robotnic, aby przejść, ale zbyt małe dla królowej pszczół. Oznacza to, że pszczoły robotnice mogą swobodnie poruszać się po całym ulu, ale królowa jest ograniczona do pewnych obszarów.

Zastosowanie kraty odgrodowej może być korzystne na kilka sposobów. Po pierwsze, może przyczynić się do zwiększenia produkcji miodu. Ograniczając dostęp matki pszczelej do niektórych części ula, pszczelarze mogą swobodnie podzielić ul na rodnię, gdzie przebywa matka i składa jajeczka oraz miodnie, gdzie robotnice magazynują miód. Uniemożliwiając matce przejście do miodni pozwala na stałe poszerzanie nadstawek w okresie przybytku. Dodatkowo podczas miodobrania pszczelarz nie musi sprawdzać każdej ramki czy przypadkiem nie znajdują się w niej jajeczka złożone przez matkę pszczelą.

Po drugie, krata odgrodowa może przyczynić się do polepszenia kondycji pszczół. Ograniczony obszar czerwienia przez matkę wymusza efektywniejsze gospodarowanie. Pszczoły w celu przygotowania komórki do jajeczek muszą efektywniej odbudować ramkę węzy oraz częściej czyścic komórki. Może to powodować utrzymanie większej higieny w ulu i zapobiec ewentualnym chorobom.

Jakie są rodzaje krat odgrodowych?

Podstawowym podziałem krat jest wymiar odpowiadający typowi ula lub ramki. Podstawowe rodzaje krat w Polsce to:

  • Krata odgrodowa Wielkopolska
  • Krata odgrodowa Wielkopolska 12 ramkowa
  • Krata odgrodowa Dadant
  • Krata odgrodowa Dadant 12 ramkowa
  • Krata odgrodowa Warszawska Poszerzana
  • Krata odgrodowa Warszawska Zwykła

Kraty te odpowiadają górnym wymiarom odpowiednich uli korpusowych oraz tzw. leżaków drewnianych.

Kolejnym podziałem jest ustawienie kraty. Wyżej wymieniano nakłada się między korpusy lub nadstawki, natomiast w tradycyjnych ulach kratę odgrodową stosuje się pomiędzy ramkami w pionie. Dlatego tez występują kraty poziome dla uli korpusowych i pionowe do wkładania między ramki. Ich rozróżnienie następuje względem stosowanej ramki w ulu.

Ostatnim podziałem jest materiał z jakiego została stworzona krata. W swojej ofercie posiadamy szeroki wybór krat pod kątem typów uli, ramek a także materiału.

Krata winidurowa

Jedną z najpopularniejszych krat jest krata winidurowa. Wykonana z bardzo cienkiego i elastycznego materiału sztucznego. Zazwyczaj dostępne tylko do stosowania w poziome w ulach korpusowych. Dzięki temu, że sa bardzo cienkie idealnie wpasowują się na każdym korpusie. Po nałożeniu kolejnego korpusu, krata wygina się dopasowując do wręgów. Zwiększa to stabilność ula i zmniejsza ryzyko zsunięcia się z wręgów wyżej położonych korpusów.

W swojej ofercie posiadamy kraty odgrodowe winidurowe do uli wielkopolskich, wielkopolska 12 ramkowy, dadant, warszawskiego poszerzanego, zwykłego, ostrowskiej oraz langstroth.

Wymiary:

  • Krata odgrodowa wielkopolska winidurowa: 42 cm x 42 cm
  • Krata odgrodowa wielkopolska 12 ramkowa / dadant: 42 cm x 49,5 cm (różnica w położeniu otworów).

Krata odgrodowa plastikowa

Krata odgrodowa plastikowa to alternatywa dla krat winidurowych. Wykonane z tworzywa sztucznego oraz o większej grubości. Kolejnym elementem przemawiającym na korzyść krat plastikowych jest wykonanie otworów. Zwykle, odlewane w formie mają gładsze krawędzie otworów niże te wycinane w kratach winidurowych. Jednakże grubość krat plastikowych może stanowić problem w ulach o niestandardowych wymiarach wręgów.

W swojej ofercie posiadamy kraty plastikowe czarne, grube produkcji Łysoń Wielkopolskie oraz Dadant oraz elastyczne.

Krata Odgrodowa Metalowa

Kraty metalowe można podzielić na dwa rodzaje: kraty odgrodowe poziome oraz kraty odgrodowe pionowe. Oba typy wykonane są z małych prętów ustawionych w odpowiedniej odległości.

W ofercie posiadamy kraty metalowe poziome i pionowe: wielkopolska, dadant, warszawską poszerzaną oraz warszawską zwykłą.